Pasaport Bilgileri

 

Umuma Mahsus Pasaport (Çipli)

 MÜRACAAT EVRAKLARI

1- TC kimlik numaralı Nüfus cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)

2- 2- Adet biyometrik fotoğraf ,ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) standartlarına göre tanzim edilmeye başlayan e-pasaportlar(çipli)  için İçişleri Bakanlığı-Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesiyle fotoğraf ebatları 5x6 olarak belirlenmiştir. Pasaport müracaatınız sırasında vatandaşımızın ve görevli memurların zaman kaybetmemesi ve sorun yaşamamaları için fotoğraf ebatları önemlidir.Fotoğraf boyunun 6 cm'den daha küçük olması durumunda tarayıcıdan geçmemektedir.  Fotoğraf boyunun en az 6 cm olması kaydıyla 4,5x6 ebadındaki fotoğraflarda kabul edilmektedir.  Aşağıdaki fotoğraflar örnek alınarak biyometrik fotoğraf çektiriniz. Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır. Fotoğrafçılar biyometrik fotoğrafı çok değişik şekillerde yorumlayıp istenilen formatla alakalı olmayan çok değişik fotoğraflar çekebilmektedirler.

Aşağıda fotoğrafçılar için biyometrik fotoğraf çıkarabilmek için gerekli ölçüler mevcuttur.

Biyometrik fotoğraflarda fotoğraf kalın yada ince bir çizgi ile çerçeve içine alınmamalıdır.

Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır.  


3-
Cüzdan bedeli makbuzu ve istenilen süreye göre yatırılmış harç bedeli makbuzu

4- Yeni düzenlemelerle birlikte Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilecek ,reşit olmayan çoçuklar ve eski tip pasaportlarını uzatmak isteyen vatandaşlarımız için bu süre 5 yıl olarak uygulanacaktır. 2011 yılı harç ve cüzdan bedelleri aşağıdaki gibidir.

 

 

6 aya kadar olanlar
(Bu süreye birçok ülke vize vermemektedir)
70       TL.
1 yıl için olanlar
102.30   TL.
2 yıl için olanlar
166.90   TL.
3 yıl için olanlar
236.90   TL.
3 yıldan 10 yıla kadar olanlar ( 10 YIL)
333.80   TL.
 
Cüzdan bedeli
 
 
54          TL.
 
 
 

 

Maliye bakanlığının her yıl belirlediği Pasaport Cüzdan Bedeli (2011 yılı için 54 TL) alınacaktır. Cüzdan ve harç bedelleri Maliye Vezneleri, Vergi Dairesi veya vergi dairesi adına tahsile yetkili kılınmış bankalara ödenecektir. 

Tahsile Yetkili bankaları görmekiçin TIKLAYINIZ...

YABANCI VATANDAŞLARIN PASAPORT İŞLEMLERİNİ YAPABİLMEK İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN GEÇİCİ TC KİMLİK NUMARASININ ALINMASINDA YAPILMASI GEREKENLER

  • 1 Adet Fotoğraf ,
  • İkamet edilen bölge Kaymakamlığındaki Nüfus Dairesinden alınacak Dilekçe Formu ,
  • Mensubu olduğu devletin kimlik kartı aslı-fotokopisi ,
  • Mensubu olduğu devletin kimlik kartı fotokopisinin noterden onayı ,
  • Dilekçe Formu kimlik bilgilerine göre doldurulup ,foto bölümüne fotoğraf yapıştırılıp imzalanmalıdır, belirtilen evraklarla birlikte İkamet edilen bölge Kaymakamlığındaki Nüfus Dairesine başvuruda bulunarak geçici TC kimlik numarası alabilirlir  

 ÖNEMLİ UYARI !!!

 
Pasaportunuzun Hangi Aşamada Olduğunu Öğrenmek için;
Vatandaşlarımız müracaat işleminizi tamamladıktan sonra pasaportunun durumunu 0 216 444 30 20 nolu Pasaport Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirler. Ayrıca randevu olarak işlem yaptıranlar referans numarası ve TC numarası ile birlikte  http://www.e-pasaport.gov.tr/ sitesinden pasaportlarının hangi aşamada olduğunu sorgulayabilirler. Vatandaşlarımızın pasaport müracaatları sırasında e-posta adreslerini vermeleri halinde müracaatlarının hangi aşamada olduğunu e-posta adreslerinden takip edebileceklerdir.
 
Umuma Mahsus Pasaport işlemleri için(Kayıp-Çalıntı, KKTC vatandaşlarının işlemleri, Haymatlos İşlemleri, Muhafaza Pasaport İşlemleri ) vatan caddesi/Fatih de bulunan İl Emniyet Müdürlüğünü-Pasaport Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 
Pasaport işlemleri randevu ile yapılmaktadır. İstenilen güne tüm vatandaşlarımızın randevu almaları mümkün olamayacağı ve acil olarak pasaport İşlemi yaptırması gereken vatandaşlarımız için randevusuz olarak imkânlar dâhilinde az sayıda işlem yapılmaktadır.
 
Randevusuz olarak işlem yaptıracak vatandaşlarımız,  işlem önceliğinin randevulu vatandaşlarımıza ait olduğunu ve randevulu vatandaşlarımızın işlemleri bitmeden randevusuz vatandaşlarımızın işlemlerine başlanamayacağı ve bu süre zarfında bekleyebileceklerini bilmeleri gerekmektedir. Bu süreyi beklemek istemeyen vatandaşlarımız aşağıdaki adres veya telefon numarasından randevu alarak randevu gün ve saatinde beklemeden pasaport başvurusunda bulunabilirler.
 
Randevunuzu http://www.e-pasaport.gov.tr/ adresinden veya 216- 444 30 20 nolu Çağrı Merkezinden alabilirsiniz.
 

 

 

Bu bilgiler İEM'nin resmi sitesinden alınmış olup değişikliklerle ilgili sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Lütfen İem'den bilgi alınız.